Korzyści stosowania taśm do kinesiotapingu

Lista korzyści stosowania taśm do kinesiotapingu jest tak długa i zróżnicowana, że zyskały one nawet przydomek “magiczne taśmy.” Nic dziwnego. Kinesiology Taping stał się jednym z najczęściej używanych metod terapeutycznych zarówno w opiece zdrowotnej jak i sporcie. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre cechy, które czynią plastry Kinesio tak wyjątkowe:

– jest ona skuteczna sama w sobie, jednak połączona z innymi metodami terapeutycznymi daje jeszcze lepsze efekty;
– można je nosić cały czas przez kilka dni, co zapewnia korzyści terapeutyczne bez przerwy;
– jest to jedna z najtańszych i najskuteczniejszych metod terapeutycznych;
– nie ma żadnych skutków ubocznych i tylko kilka przeciwwskazań;
– większość ludzi może nauczyć się je przyklejać samemu.

Główne korzyści stosowania taśm do kinesiotapingu obejmują:

 • Działanie przeciwbólowe

Pomimo, że nie zawierają żadnych pomocniczych substancji czy innych leków, plastry Kinesio skutecznie wpływają na złagodzenie ostrego i przewlekłego bólu. Ich elastyczność powoduje, że po naklejeniu skóra jest lekko unoszona. To sprawia, że nacisk na wrażliwe receptory bólowe, które znajdują się pod skórą jest znacznie zmniejszony. Ponadto ich stymulujący wpływ na drogi bólowe zapewnia dodatkowy bodziec blokujący sygnały bólowe przesyłane do mózgu. Jest to bardzo skuteczne w ostrym bólu bezpośrednio po urazach, którego intensywność jest nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu do masy ciała.

 • Zmniejszają stan zapalny i obrzęk

Zmniejszają ciśnienie na naczynia limfatyczne, usprawniając przez to odpływ płynów i innych produktów przemiany materii, które zbierają się w poszkodowanym obszarze. Nie odnosi się to tylko do urazów sportowych, ale również pooperacyjnego odzyskania zdrowia czy po innych stanach zapalnych, w tym obrzęku limfatycznego.

 • Przyspieszają regenerację po urazach i stłuczeniach

Jednym z najlepszych efektów Kinesiology Tapingu jest usuwanie nagromadzonej krwi znajdującej się pod skórą wskutek powstałego wcześniej uszkodzenia. Zmniejsza widoczne siniaki. W ciągu paru dni można zobaczyć zdecydowaną różnicę w zasinionym obszarze ciała gdzie została nałożona taśma, a gdzie jej nie było.

 • Zapobiega i łagodzi skurcze mięśniowe

Lepsze krążenie to szybsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do nadmiernie zmęczonych mięśni. Zapobiega to, jak również łagodzi skurcze mięśniowe.

 • Przyśpiesza regenerację nadmiernie zmęczonych mięśni

Nadmiernie używane i zmęczone mięśnie po ćwiczeniach zawierają zbędne produkty przemiany materii (takie jak np. kwas mlekowy), które przyczyniają się do powstawania bólu jak również sztywności. Ograniczają one również możliwość kontynuowania ćwiczeń. Gdy jednak w tych obszarach zastosuje się taśmy do kiensiotapignu, usunięcie zbędnych substancji zostanie znacznie przyspieszone. W połączeniu z  odpowiednimi ilościami dostarczanego tlenu dzięki nasilonemu przepływowi krwi, mogą one wpłynąć na poprawę wyników w przypadku sportu wytrzymałościowego, a także całkowitego wyleczenia pomiędzy pojawiającymi się regularnie kontuzjami podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności.

 • Wspomaga uszkodzone mięśnie i stawy nie ograniczając ich zakresu ruchu

Nadzwyczajne właściwości elastyczne oraz techniki przyklejania taśm do kinesiotapingu pozwalają na zapewnienie wsparcia uszkodzonym mięśniom i stawom nie ograniczając przy tym ich ruchu.

 • Pozwala sportowcom być aktywnym mimo wystąpienia kontuzji

Jest to bardzo ważna korzyść taśm Kinesio szczególnie dla wyczynowych sportowców. W zależności od tego, jak są one stosowane, taśmy te mogą zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu mięśni podczas intensywnego wysiłku. Dodatkowo przyczyniają się, jak już wcześniej było wspomniane, zmniejszenia występowania skurczów. W połączeniu z uśmierzaniem bólu i właściwościami przeciwzapalnymi, pozwalają sportowcom na  kontynuowanie swojej kariery.

 • Zwiększa napięcie i siłę mięśni o obniżonym tonusie

Niektóre zaburzenia neurologiczne mogą wpłynąć na zmniejszone napięcie mięśniowe. To z kolei może przełożyć się na problemy z prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Przeszkadza to nie tylko w sporcie ale również w codziennym funkcjonowaniu. Plastry do kinesiotapingu nie tylko zapewniają wsparcie dla danej grupy mięśniowej, ale również zwiększają aktywację tych mięśni. Pozwala to na efektywne przeprowadzenie ćwiczeń terapeutycznych. Dodatkowo odpowiedni naklejone taśmy Kinesio mogą wpłynąć nawet na poprawę postawy ciała.

 


Gotowe aplikacje oraz plastry do kinesiotapingu można nabyć w Sklepie Fizjoterapeuty.

Sklep Fizjoterapeuty kinesiotaping

Jedna opinia na temat “Korzyści stosowania taśm do kinesiotapingu

 • 13 maja 2016 o 11:59
  Permalink

  Dzięki waszemu filmikowi na YT sam sobie okleiłem kolano 🙂 Taśmy Kinesio bardzo dobre. spokojnie 7 dni trzymają i nie podrażniają

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *